Toplu SMS Nedir?

Toplu SMS Nedir?

Toplu sms günümüzde kullanılan en yaygın kitle iletişim çözümüdür. Peki nedir bu toplu sms neden bu kadar önemli bir hale geldi? Üretimi, Satışı, Pazarlaması nasıl yapılıyor? Birden fazla isme sahip bir hizmet Kurumsal SMS, Başlıklı SMS, Toplu SMS, İnternetten SMS gibi ve çok daha fazla şekilde Google da internet sitelerinde hatta mobil uygulamalarda karşımıza çıkıyor. Göndermenin cezası var mı? Engelleme yöntemleri neler? Hepsi bu yazı dizimizde cevap buluyor.


Twitter ortaya çıkışında SMS ten ilham alınmış ve temel yapıda ana fikre hep sadık kalınmıştır.”

“1 Günde ortalama 150 kez telefonu­muza yeni bir ileti gelip gelmediğini kontrol ediyoruz, yaklaşık 14 saat telefonumuz yanı başımızda tutuyoruz”

“Uzmanlar birine SMS göndermek için en ideal zaman diliminin 10.30-11.30 olduğunu söylüyor.”


Kısa mesaj nedir? - Bu soru çok daha doğru bir başlangıç olacaktır.


Bugün gönderilen ilk kısa mesaj, yani 'SMS'  Vodafone firmasında mühendis olarak çalışan İngiliz Neil Papworth tarafından 3 Aralık 1992'de gönderilmişti. İlk SMS mesajı: MUTLU NOELLER olarak tarihe geçmiştir. Ancak sanıldığı gibi ilk SMS cep telefonundan cep telefonuna gönderilmedi. Papworth mesajı şirketteki bir kişisel bilgisayardan o dönemin şirketteki yöneticisi Richard Jarvis'in cep telefonuna yolladı. Kısa süre içerinde operatörler bu yeni mesaj hizmetini çift yönlü alma ve gönderme yapabilecek cep telefonu ve simkart özellikleri ile geliştirdi ve piyasada hızlı tüketim pazarında yerini almasını sağladı. 1994 yılında bir mesaj boyutu maks 160 karakter ile sınırlı olduğu dönemde gündelik hayata göre daha özet kısaltılmış kelimeler ve cümleler kullanılmaya başlanmış ve KISA MESAJ kelimesi böylelikle hayatımıza doğrudan yerleşmiştir.

“SMS, e-mail'e ve diğer iletişim ağlarına göre daha avantajlı çünkü ortalama 4 dakika içinde alıcısı tarafından okunuyor.”

“SMS kullanıcılarının %90 yaş grubu 18-50.”

“SMS ile yollanan linke tıklama oranı % 19; e-mail'deki linke tıklama oranı ise sadece % 4.2.”

05.03.2019